Przygotowanie projektu pozwala nam zebrać wszystkie oczekiwania, potrzeby w jedną całość. Dzięki pracy nad projektem musimy dokładnie przeanalizować i prześledzić co będziemy robili w ogrodzie i co chcielibyśmy w nim mieć. Dobry projekt zapewni optymalne przemyślane rozwiązanie układu w przestrzeni która mamy do zagospodarowania.
Uwzględnimy styl i charakter który jest najbliższy temu co się podoba klientowi. Zaproponujemy odpowiednie materiały, ciekawe rozwiązania i technologie dzięki temu twój ogród nie będzie standardowy ale wyjątkowy.
Szczegółowe zaplanowanie ogrodu pozwala też dokładnie wyliczyć i zoptymalizować koszty, co w końcowym efekcie może wpłynąć na obniżenie kosztu realizacji i w rezultacie pokryć koszty poniesione na poczet wykonania projektu.
I ETAP – Powiedz nam o swoich oczekiwaniach
Kontakt mailowy lub telefoniczny, ustalenie powierzchni działki i zakresu projektu.
Na pierwszym spotkaniu przeprowadzimy ankietę oraz obejrzymy teren do zaprojektowania, potrzebny też będzie podkład geodezyjny działki lub pomierzony teren.
Podczas pierwszego spotkania w terenie podpisujemy umowę na projekt.
Przykładowy klient
Użytkownicy: dwuosobowa rodzina
- Zależy im na wyrównaniu i wypoziomowaniu terenu ogrodu, tak aby można było go funkcjonalnie użytkować – zestopniować skarpę, która zajmuje całą powierzchnię ogródka poza betonową płytą wylanego już tarasu.
- Taras ma być główną częścią ogrodu, ma służyć do odpoczynku i być przedłużeniem salonu, trzeba go osłonić od sąsiadów którzy są bardzo blisko.
- Trzeba zachować wygodne zejście do piwnicy, a jednocześnie przesłonić je od strony tarasu tak, żeby nie przyciągało uwagi.
- Właściciele ogrodu nie lubią jaskrawych kolorów: czerwony, żółty itp. Preferują kolorystykę zimnej gamy barw: biały, bladoróżowy, kremowy, błękitny, niebieski, lekko fioletowy. Nie chcą też roślin o czerwonych i purpurowych liściach w czasie lata jedynie przebarwiające się na jesieni.
- Klienci marzą żeby w tym małym ogródku znalazło się chociaż jedno ciekawe, może kwitnące drzewo.
II ETAP – Przedstawienie kilku koncepcji
Przedstawiamy Ci kilka pomysłów, propozycji i rozwiązań jak może wyglądać Twój ogród. Wybierasz, która najbardziej Ci się podoba lub łączymy trafione pomysły z różnych wersji w jedną całość.
KONCEPCJA I
Prosta oparta na liniach prostych i regularnych geometrycznych kształtach. Taras główny osłonięty roślinami od strony sąsiadów oraz wejścia do piwnicy. Stopniujemy przestrzeń w ogrodzie. Proponujemy dodatkowe wnętrze do grillowania. Prowadzą do niego drewniane schodki jest to niewielki wgłębnik z drewniana podłogą i ławkami na murkach oporowych otoczony wąską rabatą z krzewów i bylin. Niewielki trawnik pozostaje na tym samym poziomie co taras główny.
KONCEPCJA II
Zmiękczamy kształty wprowadzając zaokrąglenia w tarasie oraz rabacie. Zwiększamy powierzchnię tarasu kosztem rabat od strony sąsiadów. Proponujemy przesłonę z roślin pnących. Trawnik podnosimy do poziomu tarasu, to niestety przy realizacji wygeneruje większe koszty powodu dużej ilości ziemi do uzupełnienia. Proponujemy drzewo któr dominuje w tej koncepcji w rogu ogrodu.
KONCEPCJA III
To rozwiązanie opieramy na łukach i miękkich falistych liniach. W powierzchni tarasu proponujemy niewielki zbiornik wodny z źródełkiem z pulsującym kamieniem. Różnicujemy teren obniżając część trawnika i niewielki placyk z kostki granitowej. W tej wersji również projektujemy drzewo, które ma dominować w rabacie z roślinami.
Wskazówki od klientów po konsultacji:
Bardziej podobają nam się rozwiązania oparte na łukach – najbardziej koncepcja III. Nie chcemy jednak tak dużego tarasu i oczka w jego powierzchni, zabiera ono za dużo miejsca w tak małym ogrodzie. Rezygnujemy z elementów wodnych, ale zależy nam na tym aby rabaty rzeczywiście otulały wnętrze naszego niewielkiego ogródka i żeby były tam kwitnące rośliny. Może warto byłoby lekko przesłonić część tarasu bo jest mocno nasłoneczniony. Koncepcja dominującego drzewa też nam odpowiada.
III ETAP – Ostateczna propozycja do zatwierdzenia
Przedstawiamy pomysł oparty na poprzednich propozycjach, ale uwzględniamy uwagi klienta oraz dobieramy materiały i rośliny.
KONCEPCJA IV – ostateczna
Proponujemy taras wykończony wygiętą w falę linią wykończoną jednym rzędem graniaków granitowych. Z tarasu na trawnik prowadzi jeden stopień. Rabaty podkreślimy obrzeżem z kostki granitowej – wszystkie linie gięte w ogrodzie akcentuje ten sam materiał. Powiększamy rabaty z roślinami dodając kwitnące byliny. Nad częścią tarasu i zejścia do piwnicy proponujemy ażurową pergolę z pnączem. Dominujące drzewo to wiśnia ozdobna kwitnąca na bladoróżowo wczesną wiosną.
Dobór materiałów i roślin
Do zatwierdzonej i omówionej po poprawkach koncepcji dobieramy szczegóły : materiały na nawierzchnie, elementy architektury ogrodowej i rośliny.
Przykładowy dobór materiałów i roślin:
IV ETAP – Otrzymujesz projekt
Projekt, który otrzymujesz zawiera:
1. Zatwierdzona koncepcja
Zawiera wszystkie ustalenia dotyczące ogólnego rozmieszczenia obiektów i podziału funkcjonalno-przestrzennego
2. Plansza projektowa
Na projekcie zawarte są wszystkie szczegóły. Jest wyrysowany w skali, technicznie i czytelnie. Przedstawione są w nim rzędne wysokościowe, usytuowanie małej architektury i oświetlenia, ilości i rodzaje roślin, docelowe wielkości roślin. Projekt w zależności od stopnia skomplikowania najczęściej zawiera kilka plansz, aby był czytelny. Na podstawie projektu wykonawczego ogrodu można wykonać projekt systemu nawadniania.
3. Inspiracje – dobór materiałów
Wyszczególnienie i określenie zdjęciami poglądowymi wybranych w drodze konsultacji z klientem materiałów.
4. Spis roślin
Zawiera on nazwy łacińskie i polskie roślin, a także ich ilości. Numeracja zachowana w spisie odpowiada numerom na planszy projektowej.
Projekt jest złożony w postaci złączonego skoroszytu ze stroną tytułową.
Na prośbę klienta możemy dołączyć również płytę z plikami PDF.
V ETAP – Rozpoczęcie współpracy przy realizacji
- Przedstawienie kosztorysu przedwykonawczego
- Podpisanie umowy na realizację
- Rozpoczęcie budowy…
A oto kilka przykładów owocnej współpracy – zdjęcia przed oraz po realizacji: